GELECEĞE DÖNÜŞÜM HAREKETİ

EVİNİZDEKİ E-ATIKLARLA “GELECEĞE DÖNÜŞÜM HAREKETİ” NE KATILIN!

Geleceği Düşün, Geri Dönüştür yaklaşımı ile hazırlanan ve tüm tüketicileri harekete geçmeye davet eden proje kapsamında herkes, Elektrikli ve Elektronik atıklarını geri dönüşüme kazandırarak hem çevrenin korunmasına hem de otizmli çocukların eğitimine destek verebilir.

AGİD sosyal medya hesapları üzerinden takip edilebilecek kampanya ile tüketiciler, AGİD kargo gönderi numarasını kullanarak, Atık Elektrikli ve Elektronik eşyalarını ücretsiz olarak işleme tesislerine gönderebilecek.

E-Atıklarını gönderen tüketicilere çekiliş ile sürpriz hediyelerin de verileceği harekette, yine tüm katılımcılara otizmli çocuklarımızın eğitimine verdikleri destekten dolayı Tohum Otizm Vakfı öğrencileri tarafından hazırlanan destek sertifikaları gönderilecek.

Bu çevreci harekete evinizdeki e-atıkların fotoğraflarını çekip #GeleceğeDönüşümHareketi etiketi ile paylaşarak da katkı sağlayabilirsiniz. Detaylar için sosyal medya hesaplarımızı takipte kalın 

14 Ekim 2020 3. Uluslararası E-Atık Günü' n de hedef harekete geçmek

Birleşmiş Milletlerin 2020 yılında yayınladığı Küresel E-Atık İzleme Raporuna göre 2019 yılında dünya genelinde 53,6 milyon ton E-Atık üretildi. E-atıkların son beş yılda artış oranı ise %21. Bu atığın global seviyede toplama oranı %17,4 iken, Türkiye de bu oran halen oldukça düşük seviyededir.

AGİD Yetkilendirilmiş Kuruluş Yönetim Kurulu Başkanı Fahir Gök yaptığı açıklamada; 14 Ekim 2020 3. Uluslararası E-Atık Günü' n de harekete geçerek “Atık Azaltılması” kavramının güçlendirilmesini hedeflediklerini belirterek; Sıfır Atık Projesi çerçevesinde atık oluşumunun azaltılması birinci önceliğimiz olmalıdır. Satın alma tercihlerimizi gözden geçirerek sınırlandırmak, yeniden kullanım, tamir etmek ve geri dönüşümü hayatımızın her alanında alışkanlık haline getirmek gibi alacağımız önlemler ile E-atık miktarındaki bu hızlı artışı yavaşlatabiliriz. Bu çerçevede tüm paydaşlarımızı tüketicileri geleceğe dönüşüm hareketini desteklemeye davet ediyoruz.